Argania Ağacı

Sosyal ağlarda bazen enteresan fotoğraflar paylaşılır. Benimde oldukça hoşuma giden kedi, köpek yada herhangi bir hayvanın da bulunduğu enteresan ve çokça komik fotoğraflar vardır.  Bunlardan bir tanesini bende şuradan paylaşayım.

Bu sevimli keçilerin bu ağaca çıkmalarının bir sebebi var mutlaka. Daha çok güvende hissettiklerini düşünerek çıktıklarını düşünebiliyor insan. Yada beslenmek için çıkıyorlardır. Gerçek olansa  ikinci seçenek. Evet keçilerin çok sevdikleri bir meyve   ağacında bulunuyor. Her ne kadar dikenli bir yapıya sahip olsa da argania ağacına çıkıp bu meyvelerle karınlarını doyurmaya bayılıyor.  Yedikleri bu meyvelerin çekirdekleri de sindirim sistemlerinden geçerek kolay işlenebilir hale geliyor. İşlenen bu meyve çekirdeklerinden elde ediliyor. Dünyada argania ağacının en çok bulunduğu yer Fas. Dolayısıyla yağ üretiminin büyük bölümü burada yapılıyor.

Günümüzde epey popüler olan kozmetik sektöründe çok fazla adı geçen argan yağı vücudumuza faydaları saymakla bitmez desek yeridir. Cilt güzelliği, saç bakımı, tırnak bakımı, kalp ve damar hastalıklarına karşı da olmak üzere çokça faydası bulunan bir mucize.